1964 Gibson ES-335TD with Bigsby Electric Guitar - Cherry
1964 Gibson ES-335TD with Bigsby Electric Guitar - Cherry
CONTACT US:
☎ (786) 483-8180
✉️ info@waltgracevintage.com
Couldn't load pickup availability
Vibey, great looking and especially sounding example of 1964 ES-335 with factory Bigsby! This guitar, finished in beautiful vintage Cherry, displays some honest player wear and has an older but stable headstock repair. The bridge posts have been doweled and re-set as well. This 335 has definitely seen a few gigs but all for a good reason.. It sounds and plays outstanding! The Patent Number pickups truly sound great, have plenty of output and the neck profile reminds us all why the guys at Gibson continue trying to recreate it... it was good enough for Clapton, by the way! Comes complete with original hardshell case. Please email or call with any questions.
Standard Specifications
General Info
| Brand: | Gibson |
| Model: | ES-335TD |
| Color: | Cherry |
| Serial: | 177194 |
| Weight: | Call |
| Condition: | Very Good |
Body
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Finish: | Nitrocellulose |
Neck
| Material: | Mahogany |
| Finish: | Nitrocellulose |
| Fingerboard Material/Radius: | Brazilian Rosewood, 12" |
| Frets (Number and Size): | 22, Original |
| Inlays: | Small Block |
| Nut (Material and Width): | 1 11/16" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Profile: | Original 60s Taper Profile |
Electronics
| Pickups: | Patent Number Pickups |
| Pickup Switching: | 3 Position Toggle |
| Controls: | Two Tone, Two Volume |
Hardware
| Tuning Machines: | Original Kluson |
| Bridge: | Tune O Matic / Bigsby |
| Pickguard: | Original |
| Control Knobs: | Original Black Reflector |
| Hardware Finish: | Nickel |
Accessories
Original Hardshell Case
