2009 Gibson Custom Shop 1959 Les Paul Reissue 50th Anniversary Electric Guitar - Faded Maple Leaf Burst
$4,250.00
We accept most Payment methods & offer Financing For more information visit: https://www.affirm.com/how-it-works

Serial No. 9 91355. From the 2009 50th Anniversary run of the 1959 Les Paul Standard Reissue comes this beautiful example from the Gibson Custom Shop, finished in Faded Maple Leaf Burst. Even with a glance, you can tell that these guitars are the pinnacle of Gibson quality and craftsmanship. Tons of movement on the Flame top; full, dynamic tone from the matching pair of Burstbuckers; and weighing in at an easy 8 lbs 8 oz, this a very difficult guitar to put down! Comes complete with original hardshell case, COA, and other factory documents.
THOROUGHLY
INSPECTED FOR QUALITY
FAST & FREE
SHIPPING
FINANCING
AVAILABLE
EASY
EXCHANGE
Standard Specifications
General Info
| Brand: | Gibson |
| Model: | Custom Shop 50th Anniversary 1959 Les Paul |
| Color: |
Faded Maple Leaf |
| Serial: | 9 91355 |
| Weight: | 8 lbs 8 oz |
| Condition: | Excellent |
Body
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Finish: | Nitrocellulose |
Neck
| Material: | Mahogany |
| Finish: | Nitrocellulose |
| Fingerboard Material/Radius: | Rosewood, 12" |
| Frets (Number and Size): | 22, Medium |
| Inlays: | Trapezoid |
| Nut (Material and Width): | Nylon, 11/16" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Profile: | 59' Rounded |
Electronics
| Pickups: | 2 x Burstbuckers |
| Pickup Switching: | 3-Way |
| Controls: | 2 Volume & 2 Tone |
Hardware
| Tuning Machines: | Kluson Deluxe |
| Bridge: | Tune-O-Matic |
| Pickguard: | Single Ply Cream Guard |
| Control Knobs: | Gold Top Hat Knobs |
| Hardware Finish: |
Nickel |
Accessories
Original Hardshell Case