Fender Custom Shop Limited Edition '59 Strat HSS Heavy Relic - Black Pearl over Midnight Wine
Fender
SKU: 197955121550
$6,625.00
We accept most Payment methods & offer Financing For more information visit: https://www.affirm.com/how-it-works

The Limited Edition '59 Strat® HSS Heavy Relic® blends classic late-'50s Strat styling with modern versatility. Finished in a stunning Black Pearl over Midnight Wine, this Custom Shop build features a resonant alder body and a premium 3A rosewood fingerboard. The HSS pickup configuration delivers everything from vintage Strat sparkle to powerful humbucking tones, while the Heavy Relic treatment provides an authentically worn-in feel and look.
THOROUGHLY
INSPECTED FOR QUALITY
FAST & FREE
SHIPPING
FINANCING
AVAILABLE
EASY
EXCHANGE
Standard Specifications
General Info
| Brand: | Fender |
| Model: | Limited Edition '59 Strat HSS Heavy Relic |
| Color: | Black Pearl over Midnight Wine |
| Serial: | CZ589108 |
| Weight: | Call |
| Condition: | New |
Body
| Top Material: | N/A |
| Body Material: | Alder |
| Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Material: | Quartersawn Maple |
| Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Fingerboard Material/Radius: | 3A Rosewood / 9.5" Radius |
| Frets (Number and Size): | 21 Frets / Narrow Tall |
| Inlays: | Micarta Dot |
| Nut (Material and Width): | Bone / 1.650" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Profile: | 1959 "C" Shape |
Electronics
| Pickups: | Custom Shop Single-Coils, Humbucker |
| Pickup Switching: | 5-Way Switch |
| Controls: | Master Volume, Tone 1, Tone 2 |
Hardware
| Tuning Machines: | Vintage-Style Tuners |
| Bridge: | Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Pickguard: | 3-Ply Parchment |
| Control Knobs: | Aged White |
| Hardware Finish: | Relic Nickel/Chrome |
Accessories
Hardshell Case