Fender American Professional II Stratocaster Left-Handed Electric Guitar - 3-Color Sunburst
$1,839.99
We accept most Payment methods & offer Financing For more information visit: https://www.affirm.com/how-it-works

The American Professional II Stratocaster® Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of today's working player.
Our popular Deep "C" neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a "Super-Natural" satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Stratocaster single-coil pickups are more articulate than ever while retaining bell-like chime and warmth. An upgraded 2-point tremolo with a cold-rolled steel block increases sustain, clarity and high-end sparkle.
The American Pro II Stratocaster Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility you'll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
THOROUGHLY
INSPECTED FOR QUALITY
FAST & FREE
SHIPPING
FINANCING
AVAILABLE
EASY
EXCHANGE
Standard Specifications
General Info
| Brand: | Fender |
| Model: | American Professional II Stratocaster |
| Color: | 3-Color Sunburst |
| Serial: | US25113360 |
| Weight: | Call |
| Condition: | New |
Body
| Top Material: | N/A |
| Body Material: | Alder |
| Finish: | Gloss Urethane |
Neck
| Material: | Maple |
| Finish: | “Super-Natural” Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fingerboard Material/Radius: | Rosewood/9.5"(241 mm) |
| Frets (Number and Size): | 22 |
| Inlays: |
White Dot
|
| Nut (Material and Width): | Bone/1.685" (42.8 mm) |
| Scale Length: | 25.5" (648 mm) |
| Profile: | Deep "C" |
Electronics
| Pickups: | V-Mod II Single-Coil Strat® |
| Pickup Switching: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
| Controls: | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
Hardware
| Tuning Machines: | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Bridge: |
2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles, Pop-In Tremolo Arm and Cold-Rolled Steel Block
|
| Pickguard: | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control Knobs: | Aged White Plastic |
| Hardware Finish: | Nickel/Chrome |
Accessories
Deluxe Molded Hardshell Case